Kas yra kelio girnelės chondromaliacija?2022-12-28

Kelio girnelė

Kelio girnelės chondromaliacija, kartais vadinama „bėgiko keliu“ (angl. runners knee) yra sąnarinės kremzlės nelygumas, suminkštėjimas. Tuomet, kelio girnelė trinasi į pažeistus audinius ir sukelia skausmą. Nuo šios būklės dažniausiai kenčia sportuojantys bei artritą turintys žmonės. Chondromaliacjos yra įmanoma atsikratyti, tačiau šis procesas gali užtrukti nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Paaugliai, nuo šios ligos atsistato dažniau, be jokių išliekamųjų pokyčių.

 

Simptomai:

Skausmas esant girnelės suminkštėjimui pasireiškia kelio sąnario priekinėje dalyje už girnelės. Skausmą gali paaštrinti:

 1. Lipimas laiptais
 2. Tūpimas
 3. Bėgimas
 4. Kuomet yra atsistojama po ilgo sėdėjimo
 5. Klūpėjimas

Chondromaliacijos priežastys:

Kelio sąnarį supančios struktūros turi sklandžiai dirbti kartu, kad išlaikyti tinkamą girnelės slydimą. Kai yra kurios nors struktūros sutrikimas, girnelė gali pradėti remtis į šlaunikaulį. Kelio girnelės suminkštėjimą gali sukelti buvęs kelio sąnario girnelės lūžis bei išnirimas, artritas, kortikosteroidų injekcijos į kelio sąnarį bei dažni judesiai per kelio sąnarį.

Girnelės chondromaliacija yra normalus procesas senstant. Chondromaliacija gali įvykti bet kuriame sąnaryje, kuriame buvo patirta trauma.

Gydymas:

Poilsis, priešuždegimininiai vaistai ir kineziterapija yra veiksmingiausios priemonės, kovojant prieš kelio girnelės chondromaliaciją. Esant antsvoriui ar nutukimui, svorio sumažinimas taip pat gali būti veiksmingas. Vertėtų vengti judesių, kurie sukelia skausmą, bei klupėjimo ant kietų paviršių.

Kelio sąnario teipavimas bei įtvarai taip pat yra veiksmingi, norint mažinti mechaninį spaudimą į kelio sąnarį.

Atliekant kineziterapiją, didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas:

 1. Keturgalvio raumens stiprinimui
 2. Pusiausvyros lavinimui
 3. Klubo išorinių rotatorių stiprinimui
 4. Sėdmenų stiprinimui

Jeigu konservatyvus gydymas yra neveiksmingas, chondromaliacija gali būti gydoma operacijos pagalba, kurios metu yra pašalinami pažeisti audiniai.

Literatūros sąrašas:

 1. https://www.arthritis.org/diseases/chondromalacia-patella
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459195/
 3. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2667254522000592